Украинская таможня перестала пропускать посылки с товарами 1146 международных компаний, купленными в зарубежных интернет-магазинах
Как раз тот, один из многочисленных случаев, когда информационный повод освещают так, как выгодно заказчику вышедшей новости.
Я слежу за Таможенным реестром с момента его создания, и внимательно отслеживаю то, как он наполняется, и главное - как и зачем он работает. Если на "разе демократии" этот реестр использовался ушлыми делками для борьбы с конкурентами путём перекрытия поставок через таможню, то сейчас этот реестр работает совершенно по иному. То ли правособственники ТМ стали более вдумчивыми, когда предоставляют своим дилерам права (включая эксклюзивные права импорта), то ли действительно дикие законы рынка сменились более либеральными - не знаю, но название статьи явно из 90-х.
Поясню кратко смысл ст.398-399 Таможенного кодекса Украины. Любой законный владелец ТМ, которая охраняется на территории Украины может внести его в Таможенный реестр, после чего любой обнаруженный таможенниками товар, предъявленный для оформления, и имеющий такую ТМ, будет задержан таможенниками, и об этом факте будет сообщено правообладателю, у которого будет 10 дней для того чтобы обратиться в суд с заявлением о приостановке таможенного оформления. Если правооблатадель НЕ ОБРАТИТСЯ в суд с таким заявлением, таможня обязана оформить груз и пропустить его дальше.
Таможенники - живые люди, и прекрасно понимают, что в 99% случаев из-за одного-двух смартфонов правообладатель НЕ БУДЕТ обращаться в суд с заявлением, и распинаться там доказывая то что этот товар контрафактный, и смело закрывают на это глаза, дабы уменьшить себе бумажную волокиту, не забивать свой склад, и не создавать себе и правообладателю лишний гемор.
Теперь пару слов про "контрафактный" товар. Это отнюдь не только подделки, а и законно изготовленные товары у себя на родине, если они ввозятся на территорию другой страны лицом, где "право на импорт" было предоставлено или передано иному лицу. Таким образом монополизируется национальный рынок. Если я вкладываю деньги в раскрутку бренда, везде рекламирую его, провожу маркетинг, - то почему какие-то там Вася или Петя будет этим всем пользоваться, и вместо того чтобы купить товар у меня по той цене, которую я им скажу - они купят его в соседней стране у диллера или прямиком с завода-изготовителя. При этом эти Вася и Петя в рекламу и маркетинг не вложат ни копейки, а будут работать на подогретом рынке. Нехорошо. Для этого такой себе Я, прихожу к заводу-изготовителю и говорю - а давай я будут своим эксклюзивным импортером в такой то стране, ты только лицензионный договор подпиши, где ты передашь мне право на импорт товаров под твоей ТМ и всё... После этого любой товар (даже законно изготовленный заводом-изготовителем), будет считаться "контрафактным", если он будет ввезен в страну не "официальным импортером" а обычным частным лицом, типа Васи или Пети.
Поэтому правообладатели и их "официальные импортеры" правильно делают, и вносят свои ТМ в Таможенный реестр, но реально им плевать на разовые покупки частных лиц в интернет-магазинах, ибо это НЕ ИХ АУДИТОРИЯ, и не их конкуренты. Люди, для которых 10-20 баксов разницы в цене - это РАЗНИЦА, и они ради такой экономии готовы ждать свой товар месяц - НЕ ПОЙДУТ к официальным импортерам за "белым" товаром, а тем более что такой "белый" товар стоит далеко не на 10-20 баков дороже, а на 50% как минимум (ибо НДС, ввозная пошлина, аренда магазина, зарплата персонала).
Вывод: Продолжаем покупать на интернет-площадках, и не паримся этим вбросам, которые рассчитаны на неосведомленных людей, с целью их запугать и заставить покупать товар в три дорого в местных офлайн-магазинах.
Ниже под спойлером приведені статьи.
Скрытый текст
Стаття 398. Митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності
1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, на підставі заяв правовласників.
2. Правовласник, який має підстави вважати, що під час переміщення товарів через митний кордон України порушуються чи можуть бути порушені його права на об’єкт права інтелектуальної власності, має право подати до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об’єкт інтелектуальної власності шляхом внесення відповідних відомостей до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону.
3. Порядок реєстрації у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, включаючи форму заяви, перелік інформації та документів, які додаються до заяви, порядок подання і розгляду заяви та ведення реєстру визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
4. Для сприяння захисту прав інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, під час митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України, інформація про об’єкти права інтелектуальної власності, зареєстровані в митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, надсилається всім органам доходів і зборів України.
5. Після реєстрації об’єкта права інтелектуальної власності в митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, органи доходів і зборів на підставі даних такого реєстру вживають заходів щодо запобігання переміщенню через митний кордон України контрафактних товарів.
6. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, забезпечує оприлюднення переліку об’єктів права інтелектуальної власності, включених до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, на своєму офіційному сайті.
7. Правовласник зобов’язаний повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про припинення чинності чи визнання недійсним права інтелектуальної власності, а також про часткову або повну передачу прав на об’єкт права інтелектуальної власності, відомості щодо якого внесені до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону.
Стаття 399. Призупинення митного оформлення товарів на підставі даних митного реєстру
1. У разі якщо орган доходів і зборів на підставі даних митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, виявляє ознаки порушення прав інтелектуальної власності щодо товарів, пред’явлених до митного контролю та митного оформлення, їх митне оформлення призупиняється, а товари підлягають розміщенню на складі цього органу.
2. Рішення про призупинення митного оформлення товарів на строк до 10 робочих днів і в разі необхідності продовження цього строку не більш як на 10 робочих днів приймає керівник органу доходів і зборів або особа, яка виконує його обов’язки.
3. У день прийняття рішення про призупинення митного оформлення товарів орган доходів і зборів засобами факсимільного та/або електронного зв’язку повідомляє правовласника про факт пред’явлення цих товарів до митного оформлення, а декларанта - про причини призупинення їх митного оформлення, а також повідомляє декларантові найменування та адресу правовласника. У повідомленні правовласнику зазначаються: митне оформлення яких саме товарів призупинено, їх кількість, причини та строк призупинення, найменування та адреса власника товарів, а також інша необхідна інформація.
4. У разі призупинення митного оформлення швидкопсувних товарів строк призупинення становить три робочі дні та не може бути продовжений.
5. Використання правовласником інформації, отриманої ним від органу доходів і зборів, можливе лише для цілей, пов’язаних із призупиненням митного оформлення товарів.
6. Датою отримання повідомлення правовласником вважається день, коли органом доходів і зборів таке повідомлення надіслано засобами факсимільного та/або електронного зв’язку.
7. У разі якщо протягом перших 10 робочих днів після отримання повідомлення про призупинення митного оформлення товарів правовласник письмово не поінформує орган доходів і зборів, що призупинив митне оформлення таких товарів, про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності або не звернеться до такого органу доходів і зборів з письмовим вмотивованим клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення, то за відсутності ознак порушення митних правил товари, митне оформлення яких було призупинено, підлягають митному оформленню в установленому порядку.
8. У разі якщо протягом перших 10 робочих днів після отримання повідомлення про призупинення митного оформлення товарів правовласник письмово поінформує орган доходів і зборів про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності або звернеться до такого органу доходів і зборів з письмовим вмотивованим клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення, то призупинення митного оформлення вказаних товарів може бути продовжено органом доходів і зборів, але не більш як на 10 робочих днів.
9. У разі якщо протягом строків, зазначених у частині другій цієї статті, правовласник подасть органу доходів і зборів, що призупинив митне оформлення товарів, ухвалу суду про заборону вчинення певних дій у справі про порушення прав інтелектуальної власності або інше рішення з цього питання, винесене (прийняте) іншими уповноваженими державними органами, орган доходів і зборів продовжує призупинення митного оформлення товарів на строк, встановлений цими органами.
10. У разі якщо протягом строків, зазначених у частині другій цієї статті, до органу доходів і зборів, що призупинив митне оформлення товарів, не буде подано ухвалу суду про заборону вчинення певних дій у справі про порушення прав інтелектуальної власності або відповідне рішення іншого уповноваженого державного органу, то за відсутності ознак порушення митних правил товари, щодо яких було прийнято рішення про призупинення митного оформлення, підлягають митному оформленню в установленому порядку. У такому разі відшкодування декларанту та іншим особам витрат та збитків, спричинених призупиненням митного оформлення, здійснюється за рахунок правовласника.
11. У разі призупинення органом доходів і зборів митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, за відсутності вагомих причин вважати такі товари контрафактними правовласник протягом строків, зазначених у частині другій цієї статті, може звернутися до органу доходів і зборів з письмовою заявою про надання згоди на поновлення митного оформлення таких товарів. У такому разі правовласник не має права вимагати знищення такого товару від його власника.
12. Правовласник та/або декларант можуть з дозволу органу доходів і зборів брати проби (зразки) товарів, щодо яких прийнято рішення про призупинення митного оформлення, і передавати їх на експертизу. Один примірник висновку, отриманого за результатами експертизи, подається органу доходів і зборів.
13. Зразки товарів разом із примірником висновку їх експертизи повинні бути повернені органу доходів і зборів до завершення строків, зазначених у частині другій цієї статті. Правовласник зобов’язаний забезпечити проведення такої експертизи.
14. У разі якщо протягом строків, зазначених у частині другій цієї статті, порушення прав інтелектуальної власності під час переміщення через митний кордон України товарів, щодо яких прийнято рішення про призупинення митного оформлення, буде підтверджене висновком експертизи, проведеної відповідним уповноваженим органом, то в установленому цим Кодексом порядку орган доходів і зборів порушує справу про порушення митних правил, а товари - безпосередні предмети правопорушення вилучаються.
15. У разі призупинення митного оформлення товарів, зазначених у цій статті, відшкодування органам доходів і зборів витрат, пов’язаних із зберіганням цих товарів, здійснюється за рахунок правовласника.