Нетобзор - форум про интернет

Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.


Расширенный поиск  

Автор Тема: Петро Чернишов: «У нашій країні багато тупих законів у різних галузях»  (Прочитано 546 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

TytanАвтор темы

 • Постоялец
 • ****
 • Благодарность: +21/-0
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 302
 • Модем: Pantech 190, Huawei e8372, Huawei e353
 • Провайдер: Інтертелеком, Київстар
 • Тариф: Адреналін 99 +нічний безліміт, Максимальний Безлім

Петро Чернишов: «У нашій країні багато тупих законів у різних галузях»
Президент «Київстару» розповів Forbes про особливості конкурсу на частоти 3G і перспективи побудови мережі

На минулому тижні відбулась найважливіша за останні кілька років подія для українського телеком-сегмента. Влада країни нарешті перейшла від слів до справи і передала «великій трійці» гравців ринку ліцензії на зв'язок третього покоління (3G). За це «Київстар», «МТС-Україна» і «Астеліт» на трьох заплатять державі майже 9 млрд грн, а ще близько 1,6 млрд грн ці компанії повинні будуть витратити на конверсію частот.
Налаштування мережі займе близько 7 місяців – тож появу 3G в Києві можна очікувати до осені. Користувачі зможуть отримати мобільний інтернет, який перевершує нинішній по швидкості в рази. Якщо швидкість передачі даних у форматі 2G становить 9,6-14,4 кбіт/с, то при 3G вона підвищується до 144 кбіт/с для абонентів з високою мобільністю і до 2 Мбіт/с для абонентів з низькою мобільністю при локальній зоні покриття.
Зв'язок третього покоління в Україні міг покрити більшу частину країни на кілька років раніше, якби «Київстар» прийняв пропозицію, від якої здавалося, не можна було відмовитися. Компанії пропонували стати єдиним у країні оператором 3G. Про те, чому лідер ринку не погодився на це; де швидкий мобільний інтернет так і не з'явиться; скільки коштуватимуть послуги компанії і з якими технічними труднощами доведеться зіткнутися операторам у процесі запуску мережі, Forbes розповів президент «Київстар» Петро Чернишов.

– Чому, на вашу думку, Україна так довго йшла до конкурсу 3G?
– На превеликий жаль, в країні панувала корупція. Ні для кого не секрет, що на ринку існував монополіст (донедавна єдина компанія в країні, що надає зв'язок третього покоління) – компанія «ТриМоб» (входить в «Укртелеком»), і очевидно цю монополію намагалися всіляко захистити. Зараз корупція значно здала свої позиції, що дало змогу провести чесний конкурс.
Свого часу згаданого монополіста намагалися продати як «Київстару», так і іншим операторам. Фактично, щоб отримати доступ до технології 3G, просили в рази більше, ніж ми заплатили на нещодавньому конкурсі.
Розмова була такою: «Ви купите, а ми постараємося зробити все можливе, щоб ще дуже довго ніхто не зміг отримати ліцензію для впровадження 3G». Наші акціонери відмовилися від такого підходу.

– Існує думка, що «Київстару» дісталася частота з не найкращим покриттям, на якому можуть бути перешкоди. І щоб це усунути, потрібно вкласти чимало коштів. Якщо це так, чому ваша компанія не боролася за якіснішу частоту?
– «Київстар» не поділяє лоти (за якими надавалася ліцензія з частотами) на якісні або не якісні. Чесно кажучи, якісь переваги одного спектру частот над іншими більше схожі на спеціально створений міф. Для впровадження зв'язку третього покоління ми запросили в нашу компанію двох фахівців-інженерів, які побудували кілька мереж 3G в світі.
Розмова була такою: «Ви купите, а ми постараємося зробити все можливе, щоб ще дуже довго ніхто не зміг отримати ліцензію для впровадження 3G». Наші акціонери відмовилися від такого підходу
Вони здивувалися, коли дізналися, що частоти поділяються на «чисті» і «брудні». Насправді всі три учасники конкурсу отримали рівнозначні частоти. Головне, що ми купили ліцензію на слот частот такої ж ширини, як і в наших конкурентів. Що ж стосується інтерференції, то з цим питанням знайомі практично всі європейські оператори.
До тендеру упродовж місяців створювалося багато ажіотажу, щоб підігріти інтерес. Історії про «перешкоди» – з цього ряду.

– Але в компанії «Астеліт» (мобільний оператор Life :)) говорять, що частота по першому лоту (яку вони виграли на конкурсі) має перевагу над іншими, а якість сигналу значно краща. Саме цим вони пояснюють причину, через яку компанія заплатила за ліцензію на більш ніж 600 млн грн більше від стартової ціни. Як ви це прокоментуєте?
– Ще раз повторюся, що всі лоти були однакової якості. Що стосується конкурента, то нам не зрозуміло, чому вони переплатили за ліцензію. Об'єктивних причин ми не знаходимо. За оцінками нашої компанії, на більш ніж 600 млн грн, які додатково витратили наші опоненти, можна було побудувати 700 базових станцій. Для розуміння масштабів, ці станції покрили б мережею 3G столицю країни і всю Київську область.

– Наскільки взагалі справедлива вартість ліцензії, яку вашій компанії доведеться сплатити найближчим часом?
– На нашу думку, держава спочатку виставила завищену вартість і постійно її підвищувала в процесі узгодження умов. Стартова ціна в 2,7 млрд грн за ліцензію порахована необ'єктивно. У своїй методології розрахунку вартості держава спиралася на досвід національних регуляторів зв'язку із семи країн, які так само свого часу продавали частоти для запуску 3G.
Аналітики «Київстару» проаналізували звіт по 7 країнах, які робив регулятор, і в результаті вийшла вартість ліцензії близько $43 млн. Якщо перевести цю суму в гривні і додати ще 550 млн грн за конверсію, яку пізніше повинні будуть сплатити оператори, то все одно загальна ціна виявиться значно нижчою за виставлену державою.

– Які на сьогодні існують труднощі з впровадженням технології 3G?
– Курс валют зараз, мабуть, – наша головна проблема. Ми зіткнулися з тим, що постачальники обладнання для будівництва мережі перестали здійснювати відвантаження без передоплати. З іншого боку, держава заборонила передоплату взагалі. І сьогодні ми в пошуку вирішення цього питання. Не сприяє розрахункам вартості послуг й економічна ситуація в країні.

– А з технічної точки зору?
– Не менш важливим залишається питання конверсії радіочастот. Ми ведемо дискусію з цього приводу з Міністерством оборони, нам обіцяли роз'яснити ситуацію. Є припущення, що частоти вже вільні і нічого робити особливо не потрібно. Очевидно, що Міноборони зайняте зараз важливішими справами, ніж конверсія. А коли у них дійдуть руки до конверсії, справа має піти швидше.
Технічно це має такий вигляд: оператор платить гроші Міноборони, військові повинні купити на гроші трьох операторів радіолокаційне обладнання на нових частотах, оператори в цей час працюють там, де «чисто», і в процесі конверсії поступово оператор отримує дозвільні документи, щоб працювати на всій території країни. Ми готові в будь-який момент оплатити конверсію, як тільки нам запропонують відповідний договір з технічним завданням, що визначає порядок і строки вивільнення міст. Поки ми його не бачили.

– Як «Київстар» вирішуватиме проблему з так званими «мертвими зонами», адже за умовами конкурсу оператори повинні впровадити 3G по всій країні?
– Зараз ведуться з цього питання дискусії між операторами, Міноборони і харківським «Науково-дослідним інститутом радіоелектронної техніки», який і визначив території з так званими «мертвими зонами».
Але ми сподіваємося, що в ході дискусії нам вдасться добитися перегляду результатів дослідження. Справа в тому, що фахівці згаданого інституту підходили до дослідження дуже консервативно. Фактично вони підстрахувалися, збільшуючи розміри територій, в яких працюють засоби військової радіолокації.
Ну і, зрозуміло, що тут інтерес регулятора – все це владнати. Бо ми зобов'язані включити 3G у всіх без винятку обласних центрах упродовж 18 місяців.
 
– Чи буде 3G будуватися на територіях, де зараз проходять бойові дії?
– Ці регіони у нас точно не в пріоритеті. Поки незрозуміло, що можна там робити. Ми сподіваємося, що НКРЗ прояснить ситуацію і буде на боці операторів. Поки ж ми можемо сказати, що компанія не збирається посилати своїх людей будувати 3G в регіони, де їздять танки.
Ми будуватимемо там, де це буде безпечно. «Київстар», наприклад, планує швидко побудувати мережу в Маріуполі, тому що у компанії в цьому регіоні хороша частка ринку. Але, звісно, якщо воєнні дії загостряться і будуть проблеми в тому регіоні, компанія змінюватиме стратегію.

– Питання щодо спільного використання інфраструктури з іншими операторами. Як ви будете далі ділитися?
– У «Київстару» знаходиться у спільному користуванні лише 10% інфраструктури. На жаль, в Україні законодавство не дуже сприяє активному поділу інфраструктури. Фактично дозволене тільки пасивне загальне використання інфраструктур – коли кожен з операторів вішає на вишку свої передавачі. У всьому світі масова практика, коли на вишку вішають один передавач, який передає сигнал кожному оператору. Це так зване активне спільне використання інфраструктури.
В Україні так не можна, чому – ніхто не пояснює. У нашій країні багато тупих законів у різних галузях. Ми вважаємо, що це питання лежить у компетенції регулятора, який може його підняти і дати доступ до активного спільного використання інфраструктури. На першому етапі в 2015 році це не велика проблема для операторів. Але якщо це питання не вирішиться в 2016 році, коли оператори вже повинні будуть будувати мережу в невеликих містах, то навряд чи хтось із гравців ринку буде це робити самостійно.

– Скільки платитиме споживач за 3G?
– Зараз ніхто не зможе вам назвати чітку вартість. Ціна ще остаточно не сформована. Якщо вартість стандартного пакета 3G становитиме $4 на місяць, то для нашої компанії це буде більш ніж задовільно. Наше завдання запропонувати таку ціну, яка буде цікава масовому споживачеві.
У нас у мережі на сьогодні є 7 млн ​​абонентів, які мають відповідні пристрої для використання 3G. Ми розраховуємо залучити цих споживачів, а ще краще, якщо нам вдасться переманити клієнтів наших конкурентів.

– Скільки буде інвестовано в 3G і як швидко можна окупити ці вкладення?
– Думаю, що на розвиток мережі гарантовано будуть витрачені сотні мільйонів доларів. Багато що залежить від зовнішніх чинників: валюта, війна, доступ до спектра, регулювання.

– Як вирішується питання з впровадженням технологічної нейтральності, що дає змогу компаніям на будь-якій наявній частоті використовувати будь-яку доступну технологію зв'язку?
– Ми сподіваємося, що це питання найближчим часом отримає пріоритет в порядку денному регулятора. Майже у всьому світі дозволено використовувати будь-яку частоту для будь-якої технології, будь то 3G чи 4G тощо. У нашій країні це заборонено. Ми вважаємо це технологічною відсталістю держави.
В Україні прийнято вважати, що для запуску нової технології потрібно багато грошей, але в цьому питанні якраз гроші не потрібні. Все набагато простіше: потрібно вирішити питання технейтральності – це також автоматично відкриє шлях до зв'язку четвертого покоління, а оператори інвестуватимуть у будівництво мережі.

– В Україні є низка невеликих компаній, що володіють частотами, на яких також можна запускати зв'язок четвертого покоління. Такі компанії цікаві з точки зору покупки для «Київстару» на перспективу?
– Абсолютно не цікаві. Якщо вирішиться питання технейтральності, в покупці таких компаній не буде необхідності. У нашої компанії досить частот для розвитку нових технологій, у тому числі – зв'язку четвертого покоління.
Але якщо технейтральності в Україні не буде, то це означатиме повернення корупції. І дасть передумови вважати, що комусь вигідно, щоб ми або інші оператори купували такі невеликі компанії. Нехай вони самі розвиваються, інвестують і конкурують з нами і з іншими.

Андрій Леденьов
http://forbes.ua/ua/business/1389730-petro-chernishov-u-nashij-krayini-bagato-tupih-zakoniv-u-riznih-galuzyah
Записан

ungewissheit

 • Постоялец
 • ****
 • Благодарность: +35/-0
 • Оффлайн Оффлайн
 • Сообщений: 342
 • Город: Kyiv
 • Модем: 2xEC315, Haier Con. M1
 • Провайдер: Intertelecom, DataGroup
 • Тариф: 2x3g day+, Tooway Satellite
 • Антенна: 2x24дб

У нас есть вещи, по-хуже тупых законов. Наследием СССР стало то, что распоряжения и указы, идут поверх них. То есть могут и часто нарушают закон.  От правительства до мелких чиновников на местах. С этим каждый сталкивался. И не раз слышал "а по закону должны..." (с)
Записан
WBR, alex